Kamut je prastará původní obilovina, o jejímž původu existuje několik teorií. Traduje se například, že zrnka kamutu byla nalezena v roce 1949 v hrobce v egyptském Dashare. Do Egypta měl být kamut dovezen ve starověku Římany a poté se v malém udržoval mezi místními zemědělci a do svého znovuobjevení v polovině 20. století.

Starodávné bohatství - Kamut je prapůvodní druh pšenice, který na rozdíl od jiných druhů obilí neprošel procesem tak zvané hybridace či genetických úprav. Díky tomu, že pěstování nebylo dotčeno moderním zemědělskými postupy, zachoval si kamut původní vlastnosti a vysoký obsah živin.

Přednosti BIO Kamutu

- je pěstován výhradně v podmínkách certifikovaného ekologického zemědělství, vždy je tedy v BIO kvalitě

- není kontaminovaný jakýmkoliv typem moderní pšenice a je bez obsahu GMO

- farmáři dostávají za své obilí spravedlivou cenu

- obsahuje o 20-40 % více bílkovin než běžná pšenice

- má mimořádně vysoký obsah selenu, což je mnohem více, než běžné druhy obilovin

- má také vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, zinku a hořčíku

- posiluje imunitní systém

- obsahuje nejen bílkoviny, ale i minerály a stopové prvky

- příprava je stejná jako u běžné pšenice

Alternativa pro alergiky:
Z výzkumu, který vypracoval International Food Allergy Association vyplývá, že mnozí lidé trpící alergií na pšenici, nevykazují alergii na kamut. Kamut je nejméně alergizující potravina! Kamutové pečivo se tak může stát výbornou alternativou pekárenských výrobků, při jejichž přípravě se běžně používá pšenice.

Zrno kamutu i pekárenské výrobky z kamutu obsahují větší množství kvalitních bílkovin, nenasycených mastných kyselin, minerálů a stopových prvků než pečivo z moderní pšenice. Přirozený obsah selenu (asi 900 mikrogramů/kg) je pozoruhodně vysoký, mnohem vyšší než u běžných obilovin. (Dvě stě gramů kamutového chleba zajistí organismu doporučenou denní dávku tohoto stopového prvku.) Nejenom sportovci nebo lidé žijící velmi aktivním životem, ale i děti či starší lidé mohou mít z konzumace této snadno stravitelné obiloviny prospěch.

Kamutový chléb a pečivo (včetně sladkého) vynikají zlatavou barvou a jemnou, lehce nasládlou chutí s vůní ořechů. I když celozrnné pečivo nepatří k vašim nejoblíbenějším, jistě oceníte lehkou a vzdušnou strukturu celozrnných výrobků z kamutu. Kamutový chléb má měkkou kůrku a vydrží výjimečně dlouho čerstvý.

- - -

Návod k přípravě: Zrna kamutu můžete vařit v tlakovém (nebo pomalém) hrnci, umlít na čerstvou mouku a používat na přípravu prvotřídního chleba, pečiva a nekvašených placek (smícháním s vodou a rychlým opečením z obou stran na pánvi s nepřilnavým povrchem). Uvařené zrno (do rozpuku) můžete konzumovat přímo či je využít k výrobě pomazánek, karbanátků apod.

Složení: KAMUT*. *produkt kontrolovaného ekologického zemědělství

Alergeny: Lepek

Skladování: Skladujte při teplotě do 25 °C a relativní vlhkosti vzduchu do 70 %.

Legislativní zařazení: Obilný mlýnský výrobek - obilovina pro přímou spotřebu.

Dovozce: Country Life, s. r. o., Nenačovice 87, 266 01 Beroun 1

Výživové údaje na 100 g:

Energetická hodnota 1 411 kJ / 337 kcal

Tuky: 2,2 g

z toho nasycené mastné kyseliny: 0,22 g

Sacharidy: 70,43 g

z toho cukry: 8,2 g

Bílkoviny: 14,7 g

Sůl: 0,01 g

Minimální trvanlivost: 12/2025
Země původu: Kanada