Složení: Fazole červená ledvina*. Může obsahovat stopy lepku. *produkt kontrolovaného ekologického zemědělství

Skladování: Skladujte při teplotě do 25 °C a relativní vlhkosti vzduchu do 70 %.

Legislativní zařazení: Luštěniny – fazole barevná.

Dovozce: Country Life, s. r. o., Nenačovice 87, 266 01 Beroun 1

Výživové údaje na 100 g:

Energetická hodnota 1 408 kJ / 337 kcal

Tuky: 1,1 g

z toho nasycené mastné kyseliny: 0,2 g

Sacharidy: 61,3 g

z toho cukry: 2,12 g

Vláknina: 15,0 g

Bílkoviny: 22,5 g

Sůl: 0,01 g

Souvislosti:

Fazol zahradní pochází z tropických oblastí Ameriky. Peruánci je pěstovali už před deseti tisíci lety. Dnes se fazole pěstují na celém světě v mnoha formách a kultivarech. Je to jednoroční kulturní bylina, která vytváří buď stonky s ukončeným růstem - keříčkové formy, nebo stonky s neukončeným růstem - ovíjivé formy. V druhém případě je stonek až 3 m dlouhý; je pravotočivá se střídavými, trojpočetními listy. V listech vyrůstají řídké střapce různě zabarvených květů. Plod je struk.

Co fazole umí:
Jeden šálek vařených Fazolí denně dokáže snížit hladinu LDL cholesterolu o 20%, stabilizovat inzulín a krevní cukr, snížit krevní tlak, riziko infarktu a mozkové mrtvice. Zajišťuje pravidelný odchod stolice, aktivizuje trávící trakt tak, že nedochází ke vzniku žaludečních a trávicích potíží a rakoviny střev.

Plody jsou bohaté na vlákninu, obsahují vápník, železo, draslík, vitamíny skupiny B, vitamín PP a provitamín A. Obsahují též glukokinin, která pomáhá snižovat obsah glukózy v krvi, proto jsou fazolky velmi vhodné pro diabetiky. Fazole obsahují složité cukry. Při štěpení jejich molekul na jednoduché cukry trvá tělu podstatně déle, než je tomu např. u sladkostí, které tvoří rychle přeměnitelné cukry. Výsledkem je, že tělo tráví fazole pomaleji a tak nedochází k náhlým skokům v krevních hladinách glukózy, tak nebezpečným pro diabetiky.

Fazole obsahují též aminokyseliny důležité k tvorbě „lidských bílkovin."

Říká se, že jíme-li fazole častěji, plynatost, kterou u někoho způsobují, postupně mizí, protože časem se tělo dokáže jejich trávení přizpůsobit. Asi na tom něco bude – protože jak by to jinak vonělo třeba v Mexiku...

Další čtení o Fazolích a jednotlivých druzích:

Vhodnou úpravou můžeme výrazně snížit obsah látek v luštěninách vyvolávající trávicí potíže (oligosacharidy).

Namáčení a vaření - Nejprve luštěniny zbavíme kamínků, důkladně propereme a poté namočíme nejlépe přes noc (nejkratší dobu se namáčí čočka, nejdéle sója - až 24 hodin), čímž se zbavíme až 40 % oligosacharidů. Vodu poté slijeme a na vaření použijeme novou. Pro lepší stravitelnost můžeme přidat majoránku nebo saturejku. Luštěniny přivedeme do varu a po chvíli pokropíme studenou vodou - zrychlíme tak změknutí. Ideální na vaření je tlakový hrnec, ve kterém vaříme čočku asi 15 minut, fazole 30-40 minut podle velikosti, hrách 30-50 minut, cizrnu 45 minut, sóju 1,5 hodiny. Před koncem varu odtlakujeme, osolíme a dovaříme.

Fazole v syrové podobě nikdy nekonzumujte, obsahují jedovaté lektiny, jejichž požití vyvolává silné zvracení a průjem. Tyto specifické bílkoviny obsažené ve fazolích se zneškodní vařením.

Klíčení (případně následované vařením) - Pro zlepšení stravitelnosti je také možné nechat luštěniny pouze naklíčit, popřípadě po naklíčení ještě uvařit. Naklíčená semena obsahují více vitaminů než nenaklíčená a až o 80 % méně oligosacharidů způsobujících nadýmání. U některých luštěnin lze konzumovat dostatečně dlouho naklíčená semena bez následného vaření. Například fazole mungo (lze i zakoupit), čočku a cizrnu. Semena je však třeba nechat klíčit alespoň 3 dny (klíčky mají být 2,5 až 5 cm dlouhé), abychom si byli jisti, že došlo k rozkladu antinutričních látek obsažených v syrových luštěninách. Fazole je třeba vždy vařit!

Luštěniny by se na našem talíři měly objevit alespoň 2krát týdně, ideálně v podobě salátu či polévky. Konzumovat je ve formě celoluštěninových pokrmů (například jako čočku na kyselo) či v kombinaci s živočišnými potravinami (čočka s vejcem, fazole s párkem) moc nedoporučujeme, pokrm je velmi těžce stravitelný a obsahuje zbytečně mnoho bílkovin. Ochutnejte je raději ve spojení se zeleninou a obilovinami.

Červená fazole ledvina pochází ze střední Ameriky, pěstuje se i v západní Africe. Je označována i jako „chilli fazole" a v Mexiku se z ní připravuje tradiční jídlo „Chilli con carne". Používá se i do zeleninových salátů.

Fazole jsou poměrně velké, mají červenou až hnědou barvu,a po uvaření do měkka získávají jemně nasládlou chuť.

Výborně se hodí jako příloha k rýžovým a kukuřičným pokrmům. Kdo má rád pikantnější pokrmy, může fazole ochutit cayenským pepřem nebo pálivou paprikou.

Pro urychlení vaření se doporučuje namočit na 12-24 hodin. Vaříme hodinu a půl nebo 20 minut v tlakovém hrnci.

Minimální trvanlivost: 8/2025
Země původu: Čína