Bílé granulky mají slabě palčivou jemně nasládlou chuť. Jsou jako každý česnek lehce cítit sírou a mají aroma typicky pronikavé. Nemůže u nás chybět, protože ho prostě milujeme a vůbec se nedivíme, že je to jedno z nejrozšířenějších koření na světě. Všechny granulky rády lapají vlhkost, takže sušený česnek uzavírejte do suchých nádob obzvlášť těsně, ať vám vydrží dobrý do teplých jídel nebo jen na sypání pečiva či salátů, protože sušený česnek má stejně široké použití jako česnek čerstvý. Plátky i granulát se hodí k rychlé úpravě v kuchyni. Výhodou je, že granulovaný česnek je na rozdíl od čerstvého stále po ruce, a tak ho můžeme kdykoli přidat do jídla.
Co o česneku ještě víme
Že je to nejzdravější zelenina, která má v lidské výživě pradávnou historii. Planá forma kuchyňského česneku pochází ze střední Asie, je příbuzný cibuli, póru, pažitce. Česnek – allium sattivum - je jedním z nejúčinnějších léčivých koření, které pomáhá při velkém počtu potíží. Je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení. V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum, prospívá srdci a pročišťuje cévy, proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech a v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce i proto, že uvolňuje hleny. Odvar z česneku se používá k vnějším zábalům při bolestech v krku nebo zánětlivých otocích, tak i ve formě nápoje, při zánětech sliznice a bronchitídě.
Působení česneku se ukazuje zvláště úspěšné při léčení civilizačních chorob jakými jsou nesprávný krevní tlak a arterioskleróza. Pravidelné užívání působí jako prevence onemocnění srdce a poruch krevního oběhu. Česnek snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, na druhé straně však prostřednictvím svého povzbuzujícího působení zabraňuje ochablosti a únavě, které často nastávají při užívání chemických prostředků pro snížení tlaku. Také u arteriosklerózy je toto dvojí působení důležité: česnek odvádí škodlivé síly a zároveň pomáhá proti vápenatění. Česnek působí blahodárně i na žaludek a střeva. Pomáhá při chronických potížích se žaludkem a střevy, aniž by však při tom škodil přirozené střevní mikroflóře. Při pravidelném užívání česneku má člověk vyšší imunitu a je méně nemocný, jak bylo prokázáno. Česnek pomáhá při chronických otravách. Při otravě olovem to bylo experimentálně potvrzeno. Česnek působí detoxikačně-karcinostaticky a měl by být schopen zastavit rakovinu v jejím vývoji.
Česnek dokáže čistit i mysl. Existuje stále více lidí, kteří trpí velkým počtem zatěžujících pocitů a přebytečných myšlenek. Díky česneku si podle léčitelů uvědomíme všechny zbytečné myšlenky a obtížné pocity, aktivujeme sny a zvýšíme kreativitu. Česnek je skvělým kořením, jedná-li se o opětný vzestup vlastní duchovní flexibility. Vnáší do myšlení pohyb, vede k novým myšlenkám, inspiruje a oživuje.
Tip:- zápach černeku odpuzuje v létě komáry a jinou havěť. Aby neodpuzoval také ostatní lidi, se kterými se zrovna chceme kamarádit, je dobré požvýkat si hrst petrželové natě, která pach česneku neutralizuje.
Je sice pravda, že lidé se slabým žlučníkem a játry mají s trávením česneku potíže. Zároveň ale česnek játrům prospívá. Česnek je plný síry, která aktivuje jaterní enzymy, jež zbavují tělo toxinů. Obsahuje i další dvě látky, které podporují očistu jater, a to allicin a selen – minerál zásadní pro dobrou imunitu.
Zdravotní tip na nachlazený močový měchýř ověřený generacemi:
Při začínající pálivé bolesti v podbříšku, která značí zánět močového měchýře, rozetřeme několik stroužků česneku, přidáme tři líce kvalitního medu a zalejeme horkou (ne vařící) vodou, zamícháme a velký hrnek tohoto čaje ještě teplý vypijeme, obvykle úleva nastane během několika minut, poté čajovou kůru ještě několikrát zopakujeme, abychom vyhubili všechny baktérie.
A ještě tip do kuchyně: krůtí řízečky v granulovaném česneku:
Najemno naklepané plátky krůtího masa naložíme den předem do směsi kvalitního oleje (v pytlíkově používáme olej na smažení a pečení), sojové omáčky – asi pět lžic, lžíce až dvou granulovaného česneku (podle naší česnekové potřeby) a trochu soli, maso nechte zcela obalené touto marinádou odležet v lednici a druhý den obalujte do těstíčka nebo trojobalu a usmažte. Řízky podáváme s vařenými bramborami, máslem a dostatečně je pokapeme citronovou šťávou. Je to sváteční lahůdka pro děti.
Dodavatel: GASTRO - KOŘENÍ s.r.o., Obránců Míru 351, 503 02 PŘEDMĚŘICE NAD LABEM